OLYMPUS >

CAMERAS AND LENSES BRAND SITE

YUTAKA IIJIMA

YUTAKA IIJIMA

Myślę, że zdjęcia upstrzonego gwiazdami nieba, są jakby rozwinięciem aktu widzenia. Oczywiście, chcę zachować entuzjazm, który czuję, widząc bezmiar gwiezdnej przestrzeni, fotografując jej piękno, które podziwiam przed sobą. Jednak to co mnie naprawdę przyciąga do fotografowania gwiezdnych obrazów, to momenty, kiedy odkrywam piękno gwiazd, które objawia się tylko na zdjęciach.

Na przykład mogę sfotografować kolor i kształt Drogi Mlecznej z krystaliczną wyrazistością, gdy oczy widzą ją jedynie jako niewyraźny obiekt. Mogę pokazać ślady ruchu gwiazd za dnia, coś co jest niedostrzegalne gołym okiem, lub deszcz meteorytów na jednym obrazie. Chcę przenieść mój podziw dla gwiazd i kosmosu poza to, co widzę oczyma. To fascynacja gwiezdnymi widokami dała początek mojemu zainteresowaniu fotografią.

Obiektyw M.ZUIKO Digital ED 7-14mm 1:2.8 PRO doskonale nadaje się do zdjęć nieba, dla których 90 stopniowy kąt widzenia jest ledwie wystarczający. Gwieździste niebo to zbiór nieskończenie odległych świetlnych punktów, co powoduje ogromną trudność przy fotografowaniu. Różne typy zniekształceń, których nie dostrzega się na obrazach konwencjonalnych obiektów, mają ogromny wpływ na zdjęcia gwiazd. Gwiezdne widoki mogą z łatwością stać się płaskie i bezbarwne, toteż staram się wyciągnąć z obrazu wszystko co się da bez tracenia kontrastu — wtedy jednak problemem staje się światło peryferyjne otaczających gwiazd. Dzięki obiektywowi 7–14mm 1:2.8 PRO przy otwartej szeroko przesłonie niezależnie od ogniskowej gwiezdne zdjęcia zachowują ostrość prawie do samej krawędzi obrazu.

YUTAKA IIJIMA

YUTAKA IIJIMA

Japonia

Urodzony w 1958 roku Iijima po ukończeniu koledżu dostał pracę jako fotograf agencji reklamowej. W 1986 zaczął działalność jako freelancer wykonujący głównie zdjęcia do reklam, magazynów i innych publikacji. Obecnie fotografuje i pisze dla rozmaitych magazynów naukowych i astronomicznych.