OLYMPUS >

CAMERAS AND LENSES BRAND SITE

Koji Nakano

Koji Nakano

Podróżowałem po Japonii i całym świecie, aby w pięknych sceneriach robić zdjęcia dzikich ptaków w locie. Celem tej podróży były malezyjskie wyspy Langkawi i Borneo. Na Langkawi szukałem przede wszystkim drapieżnych ptaków, takich jak bielik białobrzuchy, kania bramińska oraz zimorodki, które zasiedlają lasy namorzynowe. Na Borneo chciałem uchwycić modrówkę indygową u podnóża Kinabalu.

Do fotografowania dzikich ptaków potrzebny jest superteleobiektyw, a obiektyw 800 mm 1:5.6 jest uznawany za normę. Dodajmy do tego wysokiej klasy pełnoklatkową lustrzankę jednoobiektywową, a uzyskamy 6 kg dodatkowego bagażu. Gdy uwzględnimy jeszcze statyw, waga wzrośnie do 10 kg. Biorąc to pod uwagę, połączyłem aparat OM-D E-M1 z obiektywem M.Zuiko Digital ED 300 mm 1:4.0 IS PRO oraz telekonwerterem 1.4x, aby uzyskać 840 mm oraz przyszłonę 5.6. Dzięki sześciu krokom stabilizacji obrazu nie potrzebowałem statywu. To znacznie obniżyło wagę zestawu, która wyniosła zaledwie 2 kg. Wszystkie te zdjęcia zostały zrobione aparatem trzymanym w jednym ręku. Fotografując zimorodka kołnierzastego zbliżałem się do niego powoli po nierównym podłożu. Nie korzystałem ze statywu, aby nie spłoszyć ptaka. Mimo że las jest ciemny, a prawdopodobieństwo zrobienia poruszonego zdjęcia wysokie, cicha migawka wytłumiła wstrząsy aparatu. Stabilizacja obrazu zadziałała znakomicie i umożliwiła mi zrobienie idealnego zdjęcia przy czasie otwarcia 1/30 s.

Pomimo trudnych, ciemnych warunków zaskoczyła mnie jakość obrazu, która pozwala rozpoznać każde pojedyncze piórko z bardzo dokładnymi szczegółami, nawet przy najszerszym ustawieniu przysłony.

Koji Nakano

Koji Nakano

Japonia

Nakano specjalizuje się w fotografowaniu samolotów i dzikich ptaków, a jego zdjęcia wykorzystywane są w reklamach i magazynach. Jego dwa główne motywy, „Birdscape” i „Jetscape”, obiegły cały świat. „Techniki fotografii cyfrowej w fotografowaniu dzikich ptaków” oraz „Techniki fotografii cyfrowej w fotografowaniu samolotów” to najnowsze publikacje Nakano.