OLYMPUS >

GALERIA PRO

Testuro Shimizu

Testuro Shimizu

Fotografuję Mongolię już od 19 lat. Mimo że jej powierzchnia stanowi niemal czterokrotność terytorium Japonii, zdołałem odwiedzić już prawie wszystkie zakątki tego kraju. Nigdy jednak nie byłem w tajdze (w regionie lasów iglastych), położonej w najbardziej wysuniętej na północ części Mongolii. W tym odległym miejscu żyje odizolowana od reszty świata grupa pasterzy reniferów. Fotografowanie w takim terenie jest niezwykle trudne, a samo dotarcie tam kosztowało mnie wiele trudu.

Najtrudniejszym etapem wyprawy była jazda na koniu. Z całym ekwipunkiem na plecach pokonywałem rzeki, mokradła, rumowiska i góry. Gdy jednak dotarłem na miejsce, zachwyciłem się bogactwem tamtejszego środowiska naturalnego. Nigdy nie widziałem czegoś tak pięknego. Dni są gorące, ale od zmierzchu do świtu temperatury spadają do poziomu, w którym widać własny oddech. W tajdze, jedynym wilgotnym rejonie kraju, padało codziennie. Jednak ani różnice temperatur, ani deszcz nie stanowiły problemu dla aparatu E-M1 Mark II oraz obiektywów z serii PRO.

Dzięki 5-osiowej stabilizacji obrazu prawie wszystkie zdjęcia mogłem robić, trzymając aparat w rękach. Na statyw zdecydowałem się tylko podczas fotografowania nocnego nieba i w przypadku zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Miałem nieodparte uczucie, że tym razem mój sprzęt mnie uratował. Zabrałem ze sobą nowe obiektywy: 12–100 mm 1:4.0 IS PRO oraz 25 mm 1:1.2 PRO. Ten drugi szczególnie przypadł mi do gustu. Odpowiadała mi długość jego ogniskowej, ale również jasność, z jaką wcześniej się nie spotkałem, która otworzyła przede mną nowe możliwości fotografowania. Wyostrzone obiekty pięknie wyróżniały się na tle, na którym udało mi się uzyskać zachwycające efekty rozmycia. Byłem również pod ogromnym wrażeniem zdjęć panoramicznych. Myślę, że z tym obiektywem zrealizuję w przyszłości wiele twórczych pomysłów.

Testuro Shimizu

Testuro Shimizu

Japonia

W pracy Shimizu, urodzonego w Jokohamie w 1975 roku, uwagę zwraca unikalny sposób patrzenia na świat, widoczny zarówno na pejzażach, jak i na zdjęciach sytuacyjnych czy fotografiach dokumentalnych. Na swoim koncie ma kolekcje zatytułowane CHANGE (ZMIANA) i New Type (Nowy typ) oraz liczne indywidualne wystawy fotograficzne. Zdobył pierwszą nagrodę fotograficzną im. Yonosuke Natori oraz nagrodę dla nowych fotografów Japońskiego Stowarzyszenia Fotograficznego w 2014 roku, a w 2016 otrzymał wyróżnienie Photo City Sagamihara przyznawane nowym fotografom. Jest członkiem Japońskiego Stowarzyszenia Zawodowych Fotografów.