OLYMPUS >

GALERIA PRO

Takehiko Sato

Takehiko Sato

Sieć życia na naszej planecie jest niezwykle różnorodna i pełna tajemnic. Malutkie stworzenia świecą ukrytym blaskiem, a ich nieopowiedziane historie niezmiennie mnie zachwycają. Ponieważ kocham ten mikroświat i pragnę uwieczniać jego głębię, wybrałem się do prawdziwej skarbnicy wiedzy o życiu — tropikalnych lasów deszczowych Borneo.

Aby dotrzeć do doliny, do której zmierzałem, przez wiele godzin wędrowałem przez mokrą, gorącą i wilgotną dżunglę. Ponieważ musiałem dźwigać ekwipunek kempingowy, chciałem, aby sprzęt fotograficzny był możliwie jak najbardziej kompaktowy i jak najlżejszy. Chociaż moje możliwości były ograniczone, dzięki niewielkim rozmiarom i lekkości systemu OM-D zdołałem zabrać ze sobą całe potrzebne wyposażenie.

Pierwszym efektem ulepszeń zastosowanych w aparacie E-M1 Mark II, jaki zauważyłem, była wysoka jakość obrazu podczas fotografowania z dużą czułością ISO. Dżungla okazała się ciemniejsza niż się spodziewałem, więc w wielu sytuacjach koniecznością było zastosowanie wysokiej czułości. Jednak aparat E-M1 Mark II utrzymywał dobrą jakość obrazu, nawet gdy podniosłem ISO do 4000.

Tym razem zabrałem ze sobą obiektyw 300 mm 1:4.0 IS PRO i dzięki 5-osiowej zsynchronizowanej stabilizacji obrazu zdołałem wykonać z ręki zdjęcia, które nigdy wcześniej nie byłyby możliwe. Ten znakomity teleobiektyw równie doskonale sprawdza się w makrofotografii. Umożliwił mi wyraziste i ostre uwiecznienie najdrobniejszych szczegółów lazurowej ważki Heliocypha perforata, którą dostrzegłem na bagnach.

Szybki i precyzyjny autofokus pozwolił sfotografować ruch motyla Papilio crino przelatującego z kwiatu na kwiat, a nowa funkcja Pro Capture zdziałała cuda podczas fotografowania ptaków podrywających się do lotu. Nie można zapomnieć o niezawodnej pyło- i bryzgoszczelnej obudowie, dzięki której sprzęt ten jest nieocenionym partnerem podczas pracy w trudnych warunkach.

Takehiko Sato

Takehiko Sato

Japonia

Sato wszędzie poszukuje ukrytego życia i ukrytej natury — zarówno w swoim otoczeniu, jak i w dalekich tropikalnych dżunglach. Jego zdjęcia przedstawiające okolice świątyni Meiji Jingu zostały opublikowane w albumie Meiji Jingu: Forest of Life (Meiji Jingu: las życia) oraz w magazynie National Geographic.