OLYMPUS >

GALERIA PRO

Hiroyuki Tomura

Hiroyuki Tomura

Aby wypróbować pod wodą aparat OM-D E-M1 Mark II, odwiedziłem trzy niezwykłe miejsca: La Paz w Kalifornii Dolnej na zachodnim wybrzeżu Meksyku, atol Baa na Malediwach oraz indonezyjską wyspę Komodo, wpisaną na listę światowego dziedzictwa naturalnego.

Miasto La Paz znane jest z tego, że można spotkać tam dziko żyjącą uchatkę kalifornijską. Dotarłem na miejsce akurat wtedy, gdy młode uchatki zaczynały interesować się otaczającym je światem. Gdy kierowałem na nie obiektyw, przyjmowały pozy i robiły miny prawie jak profesjonalne modelki.

Za każdym razem gdy odwiedzam Malediwy, zadziwia mnie bogactwo tego regionu. Widok mant w zatoce Hanifaru ustawionych w rzędzie i polujących w ten sposób na plankton jest niezwykle inspirujący. Nacisnąłem migawkę całkowicie pochłonięty tym obrazem.

Na Komodo fotografowałem wielobarwne ukwiały, gorgonie, żachwy, gąbki, a także żyjące wśród nich ryby i żółwie morskie. Dzięki podwodnej lampie błyskowej Olympus UFL-3 zdołałem uwiecznić wielokolorową scenerię w sposób, który w głębinach morskich jest niemal nieosiągalny.

Sprzęt Olympus, oferujący niezawodną odporność na pył oraz zachlapania, wyposażony jest w wysokiej jakości podwodny balans bieli oraz specjalne tryby fotografii podwodnej. Dla fotografa, który tak jak ja pracuje głównie w pobliżu wody lub pod wodą, to partner godny zaufania. W modelu OM-D E-M1 Mark II dokonano niesamowitego postępu w obszarach, w których wcześniejsze aparaty bezlusterkowe nie radziły sobie najlepiej — poprawiono np. działanie elektronicznego celownika czy jakość autofokusa stosowanego przy słabym oświetleniu. Poprawiło to znacznie widoczność pod wodą i zmniejszyło ryzyko przeoczenia ciekawych obiektów.

Przyszłość fotografii podwodnej należy do firmy Olympus. Nie ma w tym żadnej przesady. Cieszę się na samą myśl o kolejnych zdjęciach, jakie uda mi się wykonać przy użyciu tego systemu.

Hiroyuki Tomura

Hiroyuki Tomura

Japonia

Tomura eksploruje oceany na całym świecie, fotografując wszystko od bujnej fauny morskich głębin po spoczywające na dnie wraki statków. Jego zdjęcia znajdują się w katalogach produktów Olympus poświęconych fotografii podwodnej. Podczas największych japońskich targów morskich Tomura prowadzi seminaria na stoisku firmy Olympus.